TOEFL GRE

آزمون GRE مناسب چه کسانی است ؟

آزمون جی آر آی Graduate Record Examination) GRE) یک امتحان رقابتی در سطح بین المللی برای دانشجویانی است که مایل به اخذ مدرک تخصصی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های مشهور سراسر جهان به ویژه در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا)، اروپا ، انگلیس ، سنگاپور ، و منطقه ANZ می‌باشند.
این افراد باید قادر باشند به طور منطقی فکر کنند، استدلال‌های مختلف را تحلیل و اشکال‌یابی کنند، به طوری که برای یک موضوع علمی متنی انتقادی بنویسند. بنابراین آزمون GRE این توانایی‌ها را قبل از ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی (Graduate School) و مدارس کسب و کار (Business School) مورد سنجش قرار می‌دهد.در این آزمون باید استراتژی‌های مناسب برای فهم کامل و پاسخگویی به هر سوال را به خوبی یاد بگیرید.
افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به این آزمون ندارند، به غیر از تعداد محدودی دانشکده‌های حقوق در کشور آمریکا که برای پذیرش در آن‌ها به نمره آزمون GRE نیاز خواهید داشت.

مرکز برگزاری آزمون جی آر ای (GRE) کدام موسسه است ؟

آزمون GRE توسط سازمانEducational Testing Services ، مستقر در نیوجرسی آمریکا، برگزار می‌شود.

انواع مختلف آزمون جی آر ای (GRE)

به طور کلی دو نوع آزمون جی آری (GRE) وجود دارد:

1) آزمون جی آر ای جنرال (GRE General Test)

2) آزمون جی آر ای سابجکت (GRE Subject Test)

آزمون GRE GENERAL

آزمون جی آر ای جنرال (GRE General Test) چه مهارت‌هایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟

کل فرآیند این آزمون، از زمان تایید هویت تا نظرسنجی و انتخاب دانشگاه‌ها برای گزارش نمره، ۴ ساعت به طول می‌انجامد.

همانطور که گفنه شد این آزمون ۳ بخش سوال دارد:

 1. Analytical Writing Assessment
 2. Verbal Reasoning
 3. Quantitative Reasoning
نحوه ثبت نام در آزمون GRE General

قدم اول ایجاد حساب کاربری شخصی یا My GRE Account است. از این حساب کاربری برای ثبت نام آزمون، دیدن نمرات و ارسال نمرات به دانشگاه‌های مورد نظرتان می‌توانید استفاده کنید.
ایجاد حساب کاربری فرآیند کوتاهی است و عمدتا لازم است تا اطلاعات پایه‌ای مانند، نام، آدرس منزل و تاریخ تولدتان را وارد کنید.توجه داشته باشید که نام و تاریخ تولد خود را با دقت وارد کنید، چراکه هر دو این‌ها باید دقیقاً با شناسه یا ID که در روز امتحان به شما داده می‌شود، مطابقت داشته باشند. به علاوه نمی‌توانید بعد از تکمیل ثبت نام آن‌ها را تغییر دهید.

انتخاب کشور، استان و شهری است که می‌خواهید در آنجا آزمون بدهید. بعد از این انتخاب، لیستی از مراکز برگزار کننده آزمون و آدرس آن‌ها نشان داده می‌شود. و برای انتخاب مرکز موردنظرتان باید بر روی گزینه“Continue to Seat Selection” کلیک کنید.
سپس اطلاعات مربوط به شرایط آزمون برای شما فرستاده می‌شود، مانند؛ زمان ورود به حوزه برگزاری آزمون و وسایلی که نیاز است با خود به همراه داشته باشید ( شما می توانید بعدا برگردید و این اطلاعات را دوباره مرور کنید).
همچنین یک یادداشت مهم با رنگ قرمز وجود دارد که به شما می‌گوید پس از انتخاب تاریخ و مرکز آزمون، ۲۰ دقیقه فرصت دارید که ثبت نام خود را تکمیل کنید یا آن لغو خواهد شد.
سپس بر روی دکمه “Next” کلیک کنید، و آدرس یا بخشی از آدرس خود را در نوار جستجو وارد کنید تا نزدیکترین مراکز آزمون به آدرس شما مشخص شود. و پس از این که حوزه مناسب خود را انتخاب کردید بر روی گزینه “Schedule an Appointment.” کلیک کنید.
در اینجا می‌توانید تاریخ‌هایی که در طی یک دوره سه ماهه در دسترس هستند یا هنوز پر نشده‌اند را انتخاب کنید یا تاریخ خاصی را مد نظر دارید انتخاب کنید تا ببینید آیا مرکز برگزار کننده برای روزی که انتخاب کرده¬اید، دردسترس است یا خیر.
تاریخ‌های باز به رنگ سیاه نشان داده می‌شوند. غالباً آزمون‌ها در هر دو زمان صبح و بعدازظهر برگزار می‌شوند. باتوجه به مدت زمان برگزاری آزمون GRE اگر آزمون ساعت ۸ صبح را انتخاب کنید، تا حدود ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر در مرکز برگزاری آزمون خواهید بود

بعد از انتخاب تاریخ و ساعت آزمون، با کلیک بر روی گزینه  “Next”، در صفحه بعد تعداد زیادی سؤال نمایش داده می‌شود که از شما می‌خواهد به آن‌ها پاسخ دهید، اما تنها لازم است سوالاتی را پاسخ دهید که ستاره قرمز دارند. در انتهای این صفحه گزینه‌ای است که با کلیک بر روی آن، ثبت نام خود را تایید می‌کنید یا انصراف می‌دهید.
سپس به صفحه پرداخت هدایت می‌شوید. برای پرداخت هزینه ۲۰۵ دلاری آزمون، می‌توانید از مسترکارت استفاده کنید و یا اگر مستر کارت ندارید، از خدمات مراکزی استفاده کنید که هزینه‌های مربوط به ثبت نام آزمون‌های بین المللی را به صورت آنلاین یا حضوری، انجام می‌دهند.بعد از پرداخت هزینه، می‌توانید اطلاعات خود را مرور کنید و زمان آزمون خود را تایید کنید.
به محض تکمیل ثبت نام، ایمیلی دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع می‌دهد، کارت ثبت نامتان بر روی حساب کاربری قرار دارد. این کارت را باید پرینت بگیرید و در روز آزمون همراه خود داشته باشید، چراکه در غیر این صورت اجازه شرکت در آزمون را نخواهید داشت.
هزینه آزمون General GRE شامل ارسال چهار گزارش نمره به دانشگاه‌ها و موسسات خارجی نیز می‌شود. بعد از اتمام آزمون و دریافت نمره غیررسمی بخش‌های Quantitative و  Verbal، می‌توانید نام و کد دانشگاه‌های مدنظرتان را وارد کنید.

آزمون GRE SUBJECT

به اطلاعاتی درمورد این آزمون می‌پردازیم

 • تمرکز بر موضوع رشته‌ای دارد که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید.
 • تنها برای تعداد معدودی دانشگاه برای تعداد خاصی برنامه تحصیلی لازم است.
 • برای دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات، انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی برگزار می‌شود و به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند.

آزمون جی آر ای سابجکت (GRE Subject Test) چه مهارت‌هایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟​

آزمون GRE Subject دانش شما را در مورد یک موضوع یا رشته خاص، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی را دارند، از طریق شرکت در این آزمون و کسب نمره بالا میتوانند خود را از دیگر متقاضیان پذیرش در دانشگاه مورد نظرشان متمایز کنند، به علاوه بیشتر برای ادامه تحصیل در رشته‌های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی (STEM programs) به نمره این آزمون نیاز است، بنابراین ضرور است که با ساختار آزمون GRE Subject به خوبی آشنا شوید.


اما به غیر از معدل، مقاله، و توصیه‌نامه‌ها، چگونه متقاضیان پذیرش در دانشگاه‌های خارجی می‌توانند بیشتر خود را از سایر نامزدها متمایز کنند؟
پاسخ این سوال ارسال داوطلبانه نمره آزمون GRE Subject است. این آزمون به ندرت برای پذیرش موردنیاز است، اما نمره بالای آن نشان دهنده‌ی دانش عمیق داوطلب در زمینه‌ای خاص است.. علاوه بر این، به مسئول پذیرش نشان می‌دهد که شما دانشجوی علاقه‌مند و کوشا در رشته خود هستید و همین مسئله شانس پذیرش شما را بالا خواهد برد.


آزمون GRE Subject در ۶ رشته تحصیلی؛ شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی توسط موسسه (Educational Testing Service) (ETS) برگزار می‌شود. در گذشته برای رشته‌های بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی ملکولی، هم این آزمون ارائه می‌شد اما از ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ در این رشته‌ها آزمون برگزاری نمی‌شود اما نمرات آن تا سال ۲۰۲۱ اعتباردارد.

نحوه برگزاری آزمون GRE Subject در همه رشته‌ها

 • به صورت کتبی یا کاغذی برگزار می‌شود.
 • تنها یک بخش دارد.
 • ۲ساعت و ۵۰ دقیقه به طول می‌انجامد.
 • میان آزمون زمان استراحت ندارد.
 • تمام سوالات پنج گزینه‌ای هستند.
 • ۳ بار در سال در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می‌شود.
 • ۱۵۰ دلار آمریکا هزینه آزمون است.

نحوه نمره‌دهی در آزمون GRE Subject

نمرات آزمون‌های GRE Subject بین ۲۰۰-۹۹۰ است، همراه با ۱۰ نمره ارفاق.
آزمون‌های بیوشیمی، سلولی و مولکولی، زیست شناسی، و روانشناسی نمراتی برای هر یک مباحث مطرح شده در سوالات ارائه میدهند که رنج نمره‌ای آن‌ها از ۲۰ تا ۹۹ همراه با یک نمره ارفاق، می‌باشد.
در تمام آزمون‌های GRE Subject ، برای هر سوالی که به درستی جواب می‌دهید یک امتیاز کسب می‌کنید و برای هر سوال اشتباه، ۴/۱ نمره را از دست می‌دهید. این نمره خام سپس به نمره¬ای بین ۲۰۰ تا ۹۹۰ تبدیل می‌شود.
اگرچه مقیاس نمره‌دهی در همه آزمون‌های GRE Subject یکسان است، اما نمرات آزمون رشته‌های مختلف باهم قابل مقایسه نیست. برای مثال، اگر نمره ۸۲۰ در زیست‌شناسی و ۷۰۰ در فیزیک را دریافت کرده‌اید، به این معنا نیست که شما در زیست‌شناسی بهتر از فیزیک هستید، چرا که انتظارات در هریک از آزمون¬ها متفاوت است.
مانند نمرات General GRE، نمره‌های آزمون Subject GRE نیز برای پنج سال پس از شرکت در آزمون معتبر است.
به عنوان بخشی از هزینه آزمون، می‌توانید چهار موسسه و دانشگاه را انتخاب کنید که نمره شما به آن‌ها ارسال شود.
نمرات بعد از ۵ هفته از زمان برگزاری آزمون برای شما و دانشگاه‌های انتخاب شده ارسال می‌شود. همچنین می‌توانید از طریق اکانت خود در سایت ETS نمره خود را مشاهده کنید.
برای ارسال نمره‌ خود به دانشگاه‌های بیشتری کافی است درخواست ارسال نمره را در سایت ETS ثبت کنید.

اگر تصمیم به شرکت در آزمون را دارید، باید درمورد نحوه ثبت نام آزمون GRE Subject اطلاعات کافی داشته باشید توجه به این نکته مهم است که آزمون‌های GRE Subject فقط سه بار در سال ارائه می‌شود و ثبت نام چند ماه قبل از هر امتحان باز می شود. بنابراین ابتدا لازم است برای تاریخ موردنظرتان به خوبی برنامه‌ریز کنید تا آزمون را از دست ندهید. چرا که به دلیل محدود بودن تعداد دفعات برگزاری، ممکن است فرصت دیگری برای شرکت در آزمون وجود نداشته باشد.

ابتدا باید در وب سایت ETS   ثبت نام کنید و حساب کاربری مخصوص به خود را بسازید. سپس از طریق  MY GRE account وارد حساب کاربری خود شوید. اگر برای ثبت نام آزمون GRE General حساب کاربری ایجاد کرده¬اید، نیازی به انجام این مرحله نیست.

بر روی گزینه “Register for a Subject Test” کلیک کنید و پس از تایید اطلاعات شخصی، اگر ثبت نام در آن زمان امکان پذیر باشد، قادر خواهید بود که از میان انواع آزمون GRE Subject رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. و در ادامه می‌توانید تاریخ‌ها و مکان‌های برگزاری آزمون که ظرفیت دارند را پیدا کنید.

در این در مرحله نام دانشگاهی که دوره کارشناسی در آنجا تحصیل کرده‌اید و فارغ‌التحصیل شده‌اید را وارد می‌کنید. سپس می‌توانید هر ۴ دانشگاه‌ یا موسساتی که می‌خواهید نمره آزمون شما برایشان ارسال شود را انتخاب کنید. اگر تصمیم دارید نمره آزمون را به مراکز بیشتری بفرستید، بعد از دریافت نمره، می‌توانید از طریق حساب کاربری MY GRE درخواست ارسال نمره بدهید و برای هر درخواست لازم است که ۲۷ دلار آمریکا بپردازید.

هنگام ارسال نمرات، می‌توانید فقط نمره آزمونی را که برای آن ثبت نام کرده‌اید ارسال کنید، یا نمره تمام آزمون‌های GRE Subject که شرکت کرده‌اید را ارسال کنید. اما نمی‌توانید نمرات GRE Subject و نمرات GRE General را با هم ارسال کنید. این نمرات را باید بطور جداگانه ارسال کنید.

از شما سؤال می‌شود که آیا مایلید از سرویس جستجوی GRE، ایمیل دریافت کنید، که در صورت موافقت، اطلاعاتی از دانشگاه‌های مقطع تحصیلات تکمیلی برای شما ایمیل می‌شود. سپس یک سری سوالات از شما پرسیده می‌شود که فقط باید به آن‌ها که ستاره‌های قرمز دارند پاسخ دهید. پاسخ ندادن به برخی سؤالات اختیاری تأثیر منفی بر نمره شما نخواهد گذاشت.

در آخر، سفارش خود را بررسی کرده و هزینه ۱۵۰ دلار را پرداخت خواهید کرد.

قوانین و مقررات آزمون GRE

توجه داشته باشید که در روز آزمون انجام موارد زیر ضروری است: 

 • یک ساعت قبل از شروع آزمون در مرکز برگزاری آزمون حضور داشته باشید، مرکز آزمون راس زمان ذکر شده در وب سایت ETS بسته خواهد شد.
 • علاوه بر کارت ثبت‌نام، دو مدرک شناسایی معتبر، تاریخ دار و به روز (پاسپورت، کارت ملی با عکس جدید) به همراه داشته باشید. در صورت عدم ارائه کارت شناسایی معتبرمجاز به حضور در آزمون نخواهید بود.
 • هر گونه وسایل الکترونیکی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ و … غیر مجاز بوده و داوطلبان می‌بایست تمامی این وسایل را قبل از آزمون در کمد‌های خود قرار دهند.
 • حتما به توضیحات قبل از آزمون با دقت گوش کنید.
 • برگه Confidentially Statement باید قبل از آزمون پر کنید. Audio Capture Script با دقت تمرین شوند توضیحات بیشتر را قبل از آزمون از معاون اجرایی بخواهید.
 • در قسمت انتهایی آزمون، داوطلب می‌تواند نتیجه آزمون را ارسال و یا از ارسال آن صرفه نظر کنند. به دستورالعمل-های انتهایی آزمون خوب دقت کنید زیرا در صورت انتخاب گزینه No آزمون شما منتفی اعلام شده و پاسخی از سوی ETS برای آن در نظر گرفته نمی‌شود.
 • حتما کد دانشگاه را همراه خود داشته باشید.

سوال‌های متداول شما در زمینه آزمون جی آر ای - Tofel GRE

به طور کلی دو نوع آزمون جی آی ای وجود دارد که شامل جی آر ای جنرال یا عمومی (GRE General Test) و جی آر ای سابجکت یا موضوعی (GRE Subject Test) می‌شوند.

با خواندن این مقاله می‌توانید مراحل سه‌گانه ثبت نام آزمون جی اری (GRE) را به طور کامل مشاهده نمایید. در صورت بروز هر گونه مشکل در روند ثبت نام با مشاورین ما تماس بگیرید.

آزمون GRE Subject در ۶ رشته تحصیلی؛ شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. در گذشته برای رشته‌های بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی ملکولی، هم این آزمون ارائه می‌شد اما از ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ در این رشته‌ها آزمون برگزاری نمی‌شود اما نمرات آن تا سال ۲۰۲۱ اعتباردارد.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
به راهنمایی نیاز داری؟ چت واتس‌اپ